Czy moje dziecko nie jest zbyt małe, aby rozpocząć naukę w szkole? Czy nie odbieram mu dzieciństwa? Czy wytrzyma w ławce 45 minut?
Takie i mnóstwo innych pytań kłębią się w głowie wielu rodziców, na których aktualnie obowiązujące przepisy zrzuciły obowiązek decyzji o posłaniu do pierwszej klasy sześciolatka bądź siedmiolatka.
Naturalna ciekawość świata
Według psychologii rozwoju dziecko sześcioletnie posiada naturalną ciekawość poznawczą. Zadaje mnóstwo pytań i oczekuje odpowiedzi na nie, jest żądne wiedzy i nowych doświadczeń. Potrzeby poznawcze stają się motywacją do nauki szkolnej.
Nasza szkoła rozwija zainteresowania nawet najbardziej wymagającego ucznia. Już od samego początku pierwszoklasista ma codzienny kontakt z językiem angielskim, którego uczy się w grupie w zależności od stopnia zaawansowania. Ma szansę uczyć się także języka hiszpańskiego i niemieckiego oraz rozwijać umiejętność używania języka w praktyce poprzez udział w zajęciach „English is fun”.
Miłośnik rebusów i zagadek rozwinie pasje podczas zajęć „Łamigłówki mądrej główki”. Zapalony turysta zainteresuje się kołem młodego Europejczyka. Muzykalna dusza może dołączyć do szkolnego chóru, uczyć się gry na dzwonkach chromatycznych bądź pianinie.
Osoby lubiące poruszać się przy muzyce mogą uczęszczać na zumbę lub taniec nowoczesny.
Znajdzie się także coś dla miłośników sztuki- koło plastyczne, robótki ręczne.
Koło Poprawnej Polszczyzny i Wielki Maraton Czytelniczy to nie lada wyzwanie dla zwolenników naszego języka ojczystego.
Na deser mamy także coś dla fanów sportu- nauka pływania już od pierwszej klasy,
judo, koło piłki nożnej oraz sporty zimowe podczas „Białej Szkoły” i sporty wodne w trakcie „Zielonej Szkoły”.
„Starsza siostra, starszy brat”
Wielu rodziców obawia się o bezpieczeństwo swojego pierwszaka, który będzie musiał stanąć oko w oko ze starszym uczniem. W naszej szkole nie znajdziecie Państwo oddzielnego wejścia, wyizolowanej strefy dla dzieci młodszych. Nasz pierwszoklasista to przyjaciel szóstoklasisty.
Od roku 2015/2016 wprowadziliśmy w naszej szkole autorski program „Starsza Siostra, Starszy Brat” oparty na amerykańskiej idei polegającej na ścisłej współpracy uczniów najstarszych z uczniem najmłodszym.
Pierwszego września, podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego każda dziewczynka i każdy chłopiec rozpoczynający naukę w Gdańskiej Szkole Podstawowej „Lingwista” poznaje swoją szkolną siostrę lub szkolnego brata.
Uczeń klasy szóstej staje się jego przyjacielem i przewodnikiem w trakcie pierwszego roku nauki. Czyni to za pomocą drobnych gestów, ale niezwykle ważnych dla dziecka stającego u progu szkoły – są to wspólne spacery po korytarzu, zabawa w klasie, obecność starszego rodzeństwa na uroczystości pasowania na ucznia, pomoc podczas szkolnego wyjazdu na białą i zieloną szkołę. Cały rok tej „rodzinnej” atmosfery wieńczy obecność młodszych sióstr i braci na uroczystości pożegnania absolwentów szkoły.
Bardzo ważne jest dla nas wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa zarówno u dziecka jak i jego rodzica. Opieka w świetlicy edukacyjnej zapewniona jest w godzinach 7.00-17.00. Prowadzimy także cykliczne warsztaty dla rodziców, warsztaty integracyjne w klasach.
Nasza szkoła jest otoczona opieką Gdańskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Lingwista” w zakresie terapii logopedycznej, pedagogicznej i konsultacji psychologicznych.
Nauka w szkole, odpoczynek w domu
Przyglądając się piramidzie Adama Maslowa, wiemy, że potrzeby wyższego rzędu, takie jak samorealizacja, uczenie się zostaną spełnione, jeśli zapewnione będą te rzędu niższego – potrzeba bezpieczeństwa, przynależności do grupy, sen ,odpoczynek.
Aby zagwarantować dziecku rozwój i zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, musimy zadbać o jego potrzebę bezpieczeństwa i odpoczynku.
Od godziny 7.00 do godziny 8.00 dzieci przebywają w świetlicy porannej, podczas której włączamy się w akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”. O godzinie 8.00 dzieci wspólnie z nauczycielem spożywają śniadanie. O godzinie 8.15 rozpoczynają się lekcje, które w klasie pierwszej trwają zazwyczaj do godziny 12.20, czyli do przerwy obiadowej.
Po obiedzie do sali uczniów przychodzi nauczycielka świetlicy, z która dzieci odrabiają lekcje, rozwijają zagadnienia poznawane i omawiane na lekcjach, bawią się, grają w gry, spędzają czas na świeżym powietrzu oraz uczestniczą w szerokim programie zajęć dodatkowych. O godzinie 14.30 mamy czas na podwieczorek, aby doładować nasze akumulatory i móc dalej bawić się i miło spędzać czas.
W klasie pierwszej, drugiej i trzeciej dzieci mają swoją odrębną świetlicę do godziny 17.00.
Uczniowie starsi w świetlicy cichej mogą przygotować się do sprawdzianu, skorzystać z biblioteki lub poczytać książkę, a w świetlicy kreatywnej brać udział w turniejach gier planszowych, stać się autorem książki, zmierzyć się w olimpiadzie sportów dziwnych i czynić wszystko to, na co pozwoli im wyobraźnia pod kierunkiem twórczego nauczyciela.
Do zobaczenia we wrześniu w Gdańskiej Szkole Podstawowej „Lingwista” im. Zjednoczonej Europy…
Monika Cora
nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
dyrektor Gdańskiej Szkoły Podstawowej „Lingwista” im.Zjednoczonej Europy