Polityka ochrony dzieci

Polityka ochrony dzieci w Gdańskim Przedszkolu „Lingwista” i Gdańskiej Szkole Podstawowej „Lingwista” im.Zjednoczonej Europy

 

Preambuła

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników placówki jest działania dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownik placówki traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik placówki, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej placówki oraz swoich kompetencji.

 

Rozdział I

Objaśnienie terminów

§ 1

  1. Pracownikiem placówki jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.
  2. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
  3. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
  4. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
  5. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika placówki oraz nad bezpieczeństwem dzieci z internecie.
  6. Osoba odpowiedzialna za za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem to wyznaczony przez kierownictwo placówki pracownik sprawujący nadzór nad realizacją Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w placówce.
  7. Osoba odpowiedzialna za internet to wyznaczony przez kierownictwo placówki pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z internetu przez dzieci na terenie placówki oraz nad bezpieczeństwem dzieci w internecie.
  8. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.

 

Rozdział II

 

Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

 

§ 2

 

  1. Pracownicy placówki posiadają wiedzę i w ramach wykorzystywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
  2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy placówki podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
  3. Pracownicy monitorują sytuację i dobrostan dziecka.
  4. Pracownicy znają i stosują zasady bezpieczeństwa relacji personel- dziecko i dziecko-dziecko ustalone w placówce. Zasady stanowią do niniejszej polityki.
  5. Rekrutacja pracowników placówki odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu.

Rozdział III

 

Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka

 

§ 3

W przypadku podjęcia przez pracowników placówki podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji (do wyboru) wychowawcy/ psychologowi/ dyrektorowi placówki.

 

§ 4

  1. Psycholog wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenia podejrzewa, oraz informuje ich o podejrzeniu.
  2. Psycholog powinien sporządzić opis sytuacji szkolnej/przedszkolnej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem, nauczycielami, wychowawcą i rodzicami, oraz plan pomocy dziecku.
  3. Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:

a/ podjęcia przez placówkę działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej placówki;

b/ wsparcia, jakie placówka zaoferuje dziecku;

c/ skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.

 

§ 5

 

  1. W przypadku bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystywania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) kierownictwo placówki powołują zespół interwencyjny, w skład którego wchodzą: psycholog, wychowawca dziecka, kierownictwo placówki.
  2. Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku, spełniający wymogi określone w 2, na podstawie opisu sporządzonego przez psychologa.

 

W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, powołanie zespołu jest obligatoryjne. Zespół interwencyjny wzywa opiekunów dziecka na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.

 

§ 6

 

  1. Plan pomocy dziecku jest przedstawiany przez psychologa opiekunom z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.
  2. Psycholog informuje opiekunów o obowiązku placówki zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej).
  3. Po poinformowaniu opiekunów przez psychologa- zgodnie z punktem poprzedzającym- kierownictwo placówki składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/ policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej.
  4. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.
  5. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka na piśmie.

    § 7

  1. Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji (załącznik). Kartę załącza się do akt osobowych dziecka.
  2. Wszyscy pracownicy placówki i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazanym uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

 

 

Rozdział IV

 

Zasady ochrony wizerunku dziecka

 

§ 8

 

  1. Placówka zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
  2. Placówka, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.
  3. Wytyczne dotyczące zasad publikacji wizerunku dziecka stanowią załącznik.

 

§ 9

  1. Pracownikowi placówki nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalanie wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie placówki bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
  2. W celu uzyskania zgody, o której mowa powyżej, pracownik placówki może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podawanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekunów dziecka- bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
  3. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalenie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

 

§ 10

 

  1. Upublicznienie przez pracownika placówki wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Dobrą praktyką jest również pozyskiwanie zgód samych dzieci.
  2. Pisemna zgoda, o której mowa w ust.1, powinna zawierać informację, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany (np.że umieszczony zostanie na stronie youtube.com w celach promocyjnych).

 

Rozdział V

 

Zasady dostępu dzieci do internetu

 

§ 11

 

  1. Placówka, zapewniając dzieciom dostęp do internetu, jest zobowiązana podejmować działania zabezpieczające dzieci przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju; w szczególności należy zainstalować i aktualizować oprogramowanie zabezpieczające. Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych stanowią załącznik.

 

  1. Na terenie placówki dostęp dziecka do intenetu możliwy jest pod nadzorem pracownika przedszkola i szkoły

 

  1. W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika placówki, pracownik placówki ma obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci podczas lekcji.
  2. W miarę możliwości osoba odpowiedzialna za internet przeprowadza z dziećmi cykliczne szkolenia dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.

 

§ 12

 

1.Osoba  odpowiedzialna za internet zapewnia, aby sieć internetowa organizacji placówki była zabezpieczona przed niebezpiecznymi treściami, instalując i aktualizując odpowiednie, nowoczesne oprogramowanie.

  1. Wymienione w pkt.1 niniejszego paragrafu oprogramowanie jest aktualizowane przez wyznaczonego pracownika w miarę potrzeb, przynajmniej raz w miesiącu.
  2. Informację o dziecku, które korzystało z komputera w czasie wprowadzania niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik przekazuje dyrektorowi placówki, który aranżuje dla dziecka rozmowę z psychologiem lub pedagogiem.
  3. Psycholog przeprowadza z dzieckiem, o którym mowa w punktach poprzedzających, rozmowę na temat bezpieczeństwa w internecie.
  4. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozmowy psycholog uzyska informację, że dziecko jest krzywdzone, podejmuje działania opisane w rozdziale III.

 

 

Rozdział VI

 

Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy personelem a dziećmi

 

             Personel szkoły i przedszkola:

  1. Szanuje godność dzieci, uznaje prawa dzieci;
  2. Udziela odpowiedzi adekwatnych do wieku;
  3. Ma na uwadze dobro i bezpieczeństwo dzieci, prowadzi działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci;
  4. Szanuje wszystkie dzieci bez względu na ich wiek, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, płeć, niepełnosprawność, język, religię, poglądy polityczne lub inne, status majątkowy, orientację seksualną, poziom umiejętności;
  5. Reaguje na obraźliwe, niewłaściwe, dyskryminacyjne zachowania lub słowa;
  6. Niezwłocznie reaguje na wszelkie formy zastraszania i nietolerancji wśród dzieci;
  7. Nie angażuje dzieci do celów osobistych lub finansowych;
  8. Unika nieodpowiednich kontaktów z dziećmi;
  9. Nie stosuje w żadnym wypadku przemocy fizycznej i psychicznej;
  10. Szanuje prywatność dzieci;
  11. Nie nawiązuje intymnych/ seksualnych relacji z małoletnimi;
  12. Nie podaje dzieciom alkoholu, środków odurzających, innych substancji szkodliwych dla zdrowia;
  13. Nie komunikuje się z dziećmi za pośrednictwem prywatnych kanałów komunikacji; poza godzinami pracy szkoły kontaktuje się za pomocą dziennika elektronicznego;
  14. Nie publikuje zdjęć ani innych informacji o dzieciach i ich rodzinach w osobistych mediach społecznościowych lub stronach internetowych. Utrwalanie wizerunku dzieci dopuszczalne jest wyłącznie w zakresie wynikającym z działań prowadzących przez szkołę/ przedszkole, w celu dokumentowania realizowanych zadań, przedsięwzięć.

 

Rozdział VII

Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy dziećmi

 

  1. Uczniowie/dzieci szanują się nawzajem bez względu na wiek, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, płeć, niepełnosprawność, język, religię, poglądy polityczne lub inne, status majątkowy, orientację seksualną, poziom umiejętności.
  2. Uczniowie/ dzieci nie stosują agresji słownej, fizycznej i psychicznej w stosunku do kolegów/ koleżanek.
  3. Uczniowie/ dzieci rozwiązują wszystkie spory na drodze dialogu.
  4. Uczniowie/ dzieci szanują prawo do prywatności innych uczniów.
  5. Uczniowie/ dzieci nie publikują zdjęć ani innych informacji o innych uczniach w osobistych mediach społecznościowych lub stronach internetowych.
  6. Uczniowie/ dzieci stosują się do zasad zachowania odpowiedniego dystansu fizycznego z osobą, z którą rozmawiają.
  7. Wychowawca uwrażliwia uczniów/ dzieci na przestrzeganie zasad bezpiecznych relacji i konsekwencje ich nieprzestrzegania.

 

Interwencja w przypadku podejrzenia przemocy rówieśniczej

 

  1. W przypadku podejrzenia przemocy rówieśniczej dziecka wobec innego dziecka, należy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzenie oraz jego rodzicami/ opiekunami, a także z dzieckiem doświadczającym krzywdzenia i jego opiekunami.
  2. Rozmowy wskazane w pkt 1 powinny być przeprowadzane oddzielnie. Rozmowy prowadzi osoba odpowiedzialna za ochronę dziecka lub inna wyznaczona osoba.
  3. W sytuacji, gdy inne dzieci mogą mieć wiedzę o podejrzewanym krzywdzeniu, należy z nimi porozmawiać, zapewniając bezpieczne warunki rozmowy oraz dbając o swobodę wypowiedzi. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka doświadczającego krzywdzenia.
  4. Ustalenia z rozmów są spisywane na karcie interwencji.
  5. Dla dziecka doświadczającego krzywdzenia oraz dla dziecka podejrzewanego o krzywdzenie sporządza się oddzielne karty interwencji.
  6. Dla dziecka, które dopuściło się krzywdzenia, należy opracować plan naprawczy, celem zmiany niepożądanych zachowań. Plan najlepiej opracować angażując do współpracy rodziców dziecka, o ile jest to możliwe i zgodne z dobrem dziecka.
  7. Dla dziecka, które doświadczyło krzywdzenia, należy opracować plan pomocy, włączając działania mające na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa, w tym izolacji od źródeł zagrożenia.
  8. W trakcie rozmów należy upewnić się, że dziecko podejrzewane o krzywdzenie innego dziecka samo nie jest krzywdzone przez rodziców/ opiekunów, innych dorosłych bądź inne dzieci. W przypadku potwierdzenia takiej okoliczności należy podjąć interwencję także w stosunku do tego dziecka.
  9. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko w wieku od 10 do 17 lat, a jego zachowania stanowi czyn zabroniony, należy ponadto poinformować właściwy miejscowo sąd rodzinny lub policję poprzez pisemne zawiadomienie o podejrzeniu demoralizacji lub popełnienia czynu zabronionego przez nieletniego.
  10. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko powyżej lat 17, a jego zachowanie stanowi przestępstwo, wówczas należy poinformować właściwą miejscowo jednostkę policji lub prokuratury poprzez pisemne zawiadomienie.

 

Rozdział VIII

Monitoring stosowania Polityki

 

§ 13

 

1.Kierownictwo placówki wyznacza  nauczyciela Izabelę Jackowską jako osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci w placówce.

  1. Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki i prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz za proponowanie zmian w Polityce.

3.Osoba, o której mowa w pkt.1 niniejszego paragrafu, przeprowadza wśród pracowników placówki raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki. Wzór ankiety stanowi załącznik.

4.W ankiecie pracownicy placówki, mogą proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w placówce.

5.Osoba, o której mowa w pkt.1 niniejszego paragrafu, dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników placówki ankiet. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje kierownictwu placówki.

6.Kierownictwo placówki wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom placówki, dzieciom i ich opiekunom nowe brzmienie Polityki.

 

Rozdział IX

 

Przepisy końcowe

 

§ 14

 

1.Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

2.Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników placówki, dzieci i ich opiekunów poprzez umieszczenie na stronie internetowej.